V této části naleznete dva příklady, které ve svých přednáškách a knize Spravedlnost: co je správné dělat? představil populární filozof Michael Sandel. 

Lékař na ostrově

Představte si, že jste lékařem na osamoceném ostrově, v jediné a ne moc dobře vybavené nemocnici. Jednoho dne dojde k autonehodě, při které je vážně zraněno šest lidí. Nedostatečná vybavenost a Vaše osamocenost vás vedou k dilematu, zda zachránit pět lidí, kteří jsou zraněni o něco méně, než jeden člověk, který je na tom tak špatně, že potřebuje neustálou intenzivní péči. Hypoteticky byste mohli zachránit všech pět lidí, ale šestý vážně zraněný pacient Vám zemře, nebo se můžete věnovat jen tomu jednomu, ale hrozí, že Vám zahyne všech těch dalších pět pacientů.

V následujících dvou klasických dilematech se podíváme na střet mezi individuálními a kolektivními zájmy, úvahy o obecném dobru a podmínkách dobré koexistence lidí.

Tragédie obecní pastviny

Další známé dilema, které se týká rozdělování omezených zdrojů, ale už není tolik spojeno s našim dotazníkem, je tzv. tragédie obecní (společné) pastviny. Jedná se o metaforu využitou k reakci na problémy spojené se společným užíváním věcí. Jejím autorem je Garrett Hardin, ale my se navíc podíváme na interpretaci rozvinutou Jamesem Garveym. Oba autoři se zabývají společným užíváním nějakého omezeného zdroje.

Debata o lichvářských cenách 

Pokud jste si prošli dotazník, mohli jste narazit na otázku prodeje respirátoru za dvojnásobnou cenu, v době šíření nemoci COVID-19, z důvodu nízké nabídky a vysoké poptávky. Jedná se o variantu etických dilemat, které řeší otázky kolem stanovení spravedlivé ceny na volném trhu. Stejně jako v případě Dvou příkladů selekce pacientů zmíníme Michaela Sandela, který popisuje situaci z roku 2004, kdy se přes Floridu až k Atlantickému oceánu prohnal hurikán Charley a jeho dopady zvýšily cenu např. za pytlíky s ledem (z 2 dolarů na 10), generátorů (z 250 na 2000 dolarů), nebo třeba ceny pokojů v hotelu (ze 40 na 160 dolarů), kam se uchýlili někteří lidé, kteří uprchli před zkázou hurikánu. Po katastrofě se rozběhlo mnoho soudních sporů s odvoláním na zákon proti lichvářským cenám, ale někteří ekonomové byli proti tomuto typu výtek. Cenu přeci určuje nabídka a poptávka? Podle této logiky tedy něco jako spravedlivá cena tudíž neexistuje. Cenová hladina, na kterou jsou lidé zvyklí není posvátná. Trh přeci situaci vyřeší tím, že přivábí dodavatele, kteří nabídnou nižší ceny.